انواع درب کرکره ای

بررسی کامل و تخصصی انواع درب کرکره ای

امروزه انواع درب کرکرهای در مکانهای مختلفی همچون ساختمانی و مسکونی، پارکینگ، ادارهها، فروشگاهها، ویلاها، درب و پنجرهها و شرکتهای مختلف استفاده میشود. همچنین بسته به خواست مشتری و حتی کاربردی که مدنظر دارند میتوان آنها را در انواع درب کرکرهای گالوانیزه، آلومینیومی، آهنی، پلی کربنات و نانو کامپوزیت ساخت و وارد بازار کرد.

انواع درب کرکرهای را میتوان به صورت دستی یا اتوماتیک که به آن برقی هم میگویند در نظر گرفت که براساس شیوهی عملکرد است که از نام آنها نیز مشخص است و تقریبا میتوان گفت که دورهی استفاده از انواع دستی گذشته و امروزه به دلیل مزایای گستردهای که انواع درب کرکرهای برقی یا اتوماتیک دارند بسیار رایج شدهاند و شاید بتوان ادعا کرد به جز در مواردی اندک کاملا جای انواع دستی را گرفتهاند که در ادامهی این مطلب به مزیتها اشاره خواهیم کرد.

لازمه ی داشتن اطلاعات کامل در مورد انواع درب کرکرهای، اطلاع پیدا کردن از کلیه ی موارد مرتبط با این نوع دربهاست که در این مطلب به آنها خواهیم پرداخت اما توجه داشته باشید که در بحث قیمتها ذکر دقیق قیمت به دلایلی که ذکر خواهیم کرد کار درستی نیست که به ذکر محدودهی قیمت و عوامل تأثیرگذار خواهیم پرداخت.

ابعاد انواع درب کرکره ای پارکینگ

در تعیین ابعاد درب کرکرهای پارکینگ دو موضوع مطرح میشود: چطور ابعاد انواع درب کرکرهای پارکینگ را تعیین کنیم و اینکه ابعاد استاندارد چه اندازههایی هستند؟ ابتدا اجازه دهید به سؤال دوم پاسخ دهیم. برای انواع درب کرکرهای برای استفاده در هر مکانی از جمله پارکینگ بسته به ابعاد اولیهی مکان نصب، ابعاد درب کرکرهای نیز مشخص میشود و هیچ سایز استانداردی تعیین نشده چرا ک هر مکانی ابعاد و اندازهها منحصربفرد و خاص خود را دارد که براساس آن انواع درب کرکرهای سایز بندی شده و ابعاد آن مشخص می گردد.

ابعاد انواع درب کرکره ای پارکینگبرای اینکه بتوانید ابعاد انواع درب کرکرهای پارکینگ را مشخص کنید و پس از آن سفارش دهید، ابتدا دهنه یا عرض را مشخص کنیم. اگر ستون شاسی کشی شده، پس هر چقدر عرض دهنهی پارکینگ بود، 3 سانتی متر از آن کم کنید (1 سانتی متر برای نصب درپوش و 2 سانتی متر برای بادخور) یعنی اگر عرض دهنهی پارکینگ 90 سانتی متر است، 87 سانتی متر یادداشت کنید. اما اگر شاسی کشی نشده 8 سانتی متر از عرض واقعی کم کنید.

همچنین برای تعیین ارتفاع انواع درب کرکرهای پارکینگ، بسته به اندازههای پلیت و لوله، اگر از موتور توبلار استفاده خواهید کرد معادل 60 سانتی متر و اگر از نوع ساید استفاده خواهید کرد 80 سانتی متر به ارتفاع کل اضافه کنید.

انواع درب کرکره ای برقی پارکینگ

انواع کرکره برقی پارکینگ امروزه بسته به سلیقه و نوع پارکینگ توسط مشتریان انتخاب میشود که هر کدام ویژگی خاص خود را دارند. انواع درب کرکرهای پارکینگ از جنس آلومینیوم و استیل هستند که جنس استیل فولاد ضد زنگ دوام بالایی دارد اما نوع آلومینیومی در برابر صدا و حرارت عایق است. با نصب انوع درب کرکرهای اگر مشکل فضا در پارکینگ داشته باشید و ایمنی بیشتری بخواهید برآورده خواهد شد و زحمت باز و بسته کردن دستی درب حذف شده و حتی میتوانید با گوشی آن را باز و بسته کنید.

اما انواع درب کرکرهای که برای پارکینگ استفاده میشوند شامل:

 • سکشنال

مدرنترین و استانداردترین نوع درب کرکرهای برقی پارکینگ که جمع شدن آن زیر سقف است و مشکل سر و صدا و کندی سرعت را به هیچ وجه ندارد. این نوع درب کرکرهای برقی سیستم ایمنی ضد سقوط داشته و از ورود هر چیزی به داخل جلوگیری میشود. همچنین از انواع درب کرکرهای با چشم فتوالکتریک است یعنی اگر چیزی زیر آن قرار گرفته باشد به صورت اتوماتیک به عقب میگردد و مشکلی برای تیغهها و موتور پیش نمیآید ضمن اینکه ایمنترین نوع درب کرکرهای است و در استفادهی زیاد با داشتن موتور ساید گیربکسی هیچ عیبی پیدا نمیکند.

 • آلومینیومی

از انواع درب کرکرهای پارکینگ مدل برقی که با داشتن رنگ کورهای الکترواستاتیک ضد خش بوده و در برابر دما و ضربات نیز مقاومت خوبی از خود نشان میدهد. از نوع تیغهی تک پل آن برای پارکینگهای کوتاه استفاده میشود.

 • گالوانیزهی فوم دار

از انواع درب پارکینگ کرکرهای که از جنس آلیاژ فولاد منیزیم هستند در داخل خود فوم فشرده دارند که طرح و رنگ آن تنوع خوبی دارد که استحکام آنها نسبت به نوع آلومینیومی به دلیل ضخامت بیشتر بالاتر خواهد بود که بیشتر برای پارکینگهایی استفاده میکنند که در ضلع جنوبی ساختمان بوده و بالای آن اتاق خواب قرار گرفته است که بی صدا بودن آن مزاحمتی ایجاد نمیکند.

انواع درب کرکره ای برای خانه

انواع درب کرکره ای برای خانه

درب کرکرهای خانه از انواع درب کرکرهای محسوب میشود که بسته به مکان مورد استفاده مدلهای مختلفی از آن استفاده میگردد به عنوان مثال در مطالب قبلی در مورد انواع درب کرکرهای پارکینگ صحبت کردیم که با کاربرد در منازل مسکونی (و البته تجاری) در دستهی درب کرکرهای خانه قرار میگیرد. اما دیگر انواع درب کرکرهای برای منازل شامل:

 • شفاف

از انواع درب کرکرهای مدل برقی برای منازل مسکونی است مخصوصا منازلی که امنیت ضد سرقتی، ضد ضربهای و ضد گلولهای آن اهمیت بسیار ویژهای داشته باشد. این ویژگیهای در این نوع درب کرکرهای برقی بخاطر ساختار ساخته شده از پلی کربنات است که یک نوع پلیمر به حساب میآید. این نوع درب کرکرهای با این اهداف بهترین جایگزین برای انواع درب کرکرهای آلومینیومی و فولادی خواهند بود.

 • پنجرهای

معمولا از انواع درب کرکرهای پنجرهای مدل برقی برای طبقات زیرین ساختمان استفاده میشود که بیشتر در معرض نفوذ دزدها و سرقت بوده و مسائل امنیتی اهمیت بیشتری دارند هر چند برای طبقات دیگر هم منعی ندارند. همچنین توجه داشته باشید که نوع پنجرهای، رول آن در بیرون نصب خواهد شد تا مزاحم نصب پرده در داخل ساختمان نباشد.

نکتهی بعدی در مورد این مدل از انواع درب کرکرهای مسألهی ورود نور است که اگر میخواهید نور خورشید را از دست ندهید جنس پلی کربنات را انتخاب کنید که شفاف هستند در غیر این صورت نوع آلومینیومی یا فولاد ضد زنگ گزینهی مناسبی است و اگر در برخی مواقع به نور حتما نیاز خواهید داشت می توانید از نصاب بخواهید رول درب کرکرهای را بالاتر از تیغه بگذارد تا از بالا نور وارد ساختمان شود.

 • صوتی

یکی دیگر از انواع درب کرکرهای برای منازل مسکونی نوع صوتی آن است که اجازهی ورود و خروج کوچک ترین صدایی را نخواهد داد و معمولا مناسب کسانی است که در محیطهای بسیار شلوغ شهری زندگی میکنند و صدای بیرون آنها را بسیار اذیت میکند.

انواع درب کرکرهای به صورت دستی

انواع درب کرکرهای به صورت دستی همان انواع نوع برقی یا اتوماتیک را شامل میشود با این تفاوت که در این مدلها همانطور که از نام آنها هم مشخص است باز و بسته شدن یا بالا و پایین رفتن کرکره به صورت دستی است و باید پیش درب رفته و آنها را بالا و پایین ببرید.

انواع درب کرکرهایمدلهای اولیه انواع درب کرکرهای به صورت دستی بودند و برخلاف نوع امروزی امکان باز و بسته شدن آنها به صورت برقی و یا حتی خورشیدی امکان پذیر نبود. همچنین برخلاف انواع اتوماتیک یا برقی امروزی نمی توانستید از راه دور ارتفاع آنها را تنظیم کنید و سایش بخشهای مختلف آنها نیز بیشتر بود. ضمن اینکه درب کرکرهای دستی چون نیاز به تجهیزات بیشتری است و نیروی بیشتری هم برای نصب نیاز خواهد داشت هزینه ی بالاتری هم برای آن تعیین میگردید.

بهترین مارک انواع درب کرکرهای

در این قسمت قصد داریم به معرفی بهترین مارک درب کرکرهای بپردازیم تا چنانچه هزینهی بالاتری نیز متقبل شدید خود را نسبت به هزینههای تعمیر و نگهداری و سایر مسائل جانبی حفظ کنید. وقتی صحبت از انتخاب بهترین نوع و برند انواع درب کرکرهای میشود یعنی کیفیت ساخت قطعات از جمله موتور، تیغهها و شاسی ها به نحوی است که بیشترین کارایی را داشته و دوام و طول عمر مفید بالایی دارند ضمن اینکه تأمین قطعات آنها به راحتی صورت میگیرد و نیاز به تعمیر پایینی هم خواهد داشت.

در بازار داخلی انواع برند و مارکهای خارجی وجود دارند که توصیه میکنیم که در بین انواع درب کرکرهای بهترین برند را انتخاب کنید که در حال حاضر به نظر میرسد نه یک برند بلکه چندین برند سهم زیادی در بازار فروش داخلی دارند که شامل برندهای؛ BFT، Faac، V2 که همگی ایتالیایی هستند، بلانکو اسپانیا که مونتاژ چین است، پروتکو یا PROTECO ایتالیا، LIFE ایتالیا، Genius ایتالیایی، Somfy فرانسوی هستند.

معایب انواع درب کرکرهای برقی

قطعا هر وسیلهای از جمله انواع درب کرکرهای که با سیستم برقی کار میکنند در کنار مزایای گسترده معایبی نیز خواهد داشت که اطلاع از آنها شاید کمی تا حد زیادی بر روی تصمیم گیری ما در مورد میزان استفاده و یا حتی عدم استفاده از آنها تأثیر بگذارند. در این قسمت قصد داریم به معرفی معایب درب کرکرهای برقی بپردازیم تا بیشتر با آنها آشنا شوید.

 • هزینه

قطعا به خاطر پیچیدگیهای طراحی، ساخت و نصب انواع درب کرکرهای، هزینهی نهایی نسبت به سایر انواع دربها بیشتر خواهد بود اما از لحاظ ایمنی و سایر مزایایی که در ادامه عنوان خواهیم کرد ارزش آن را دارد.

 • مشکلات خرابی

وقتی درب کرکرهای خراب شود شما به عنوان یک فرد عادی نمیتوانید آن را رفع رجوع کنید و حتما باید نصاب ماهر آن حضور پیدا کند که در این صورت اگر خرابی و اشکال در قسمت پارکینگ باشد قطعا مشکل رفت و آمد پیدا خواهید کرد.

 • نبود برق

به دلیل اینکه انواع درب کرکرهی اتوماتیک با برق کار میکنند پس اگر به هر دلیلی برق قطع شود، از کار خواهند افتاد و این مشکل ساز خواهد بود بجز اینکه از موتور برق استفاده کنید و یا اینکه نوع دارای پنلهای خورشیدی را نصب کنید که البته این انواع درب کرکرهای نیز محدودیت و عیب خاص خود را دارد مثلا باید در محیطی نصب شود که انرژی و تابش خورشید زیاد است و اینکه در شب هم از کار خواهند افتاد بجز اینکه باتری ذخیرهی انرژی در طول روز داشته باشند که قطعا هزینهی آن را چندین برابر خواهد کرد.

 • تمیزکاری

تمیز کردن انواع درب کرکرهای سختتر و زمانبرتر از سایر انواع دربهاست چون هم قسمتهایی مانند فنر و پیچها و قسمت موتور نیاز به تمیزکاری و روغن کاری دارند و هم اینکه باید بررسیهای دورهای انجام شود. انواع فریم چوبی یا فلزی نیز بعد از مدتی فرسوده شده و نیاز به رنگ آمیزی و نگهداری اضافهتری دارند.

مزایای انواع درب کرکرهای برقی

مزایای انواع درب کرکرهای برقی

 1. با نصب تیغههای آلومینیومی محیط داخلی را در برابر نفوذ صوت و آلودگی و همچنین تغییرات دمایی حفظ کنید.
 2. از نوع شفاف آن میتوان هم از مزایای نوع آلومینیومی بهره برد و هم از نور خورشید بهره مند شد ضمن اینکه به دلیل جنس پلی کربناتی مقاومت بسیار بیشتری دارد.
 3. نسبت به نوع دستی هزینههای کلی پایینتری دارد.
 4. نیاز به باز و بسته کردن دستی آنها نیست و میتوانید با ریموت یا حتی در انواع خاصی از برندها با نصب اپلیکیشن آن بر روی گوشی هوشمند از فاصلهی دور آنها را باز و بسته کرد.
 5. با داشتن رنگ کورهای الکترواستاتیک، انواع درب کرکرهای در برابر خش و سایش و همچنین از بین رفتن رنگ مقاوم شدهاند.
 6. با نصب نوع خورشیدی آن مصرف برق بسیار کمتری خواهد داشت.
 7. طراحی ساخت و ابعاد آن هیچ محدودیتی ندارد
 8. امنیت با آنها کاملا تضمین شده است مخصوصا که انواع ضد گلوله و ضد سرقت آنها نیز در بازار وجود دارند
 9. تنوع طرح و رنگ و مدل بسیار زیادی داشته و به راحتی با هر نما و فضایی هماهنگ شده و ست خواهند بود.
 10. برای مکانهای پر تردد و یا ارتفاع و طولهای زیاد برای اینکه فشار زیادی به موتور انواع درب کرکرهای وارد نشود نوع ساید در بازار عرضه شده که قدرت و توان عملکردی بسیار بیشتری نسبت به نوع توبولار یا تیوبلار (Tubular) دارند.

قیمت انواع درب کرکرهای پارکینگ

در ابتدای این مطلب عنوان کردیم که تعیین نوع دقیق قیمت درب پارکینگ کرکرهای و در نتیجه لیست قیمت کرکره برقی برای هر متر مربع کار بسیار مشکلی است و شاید چندان صحیح نباشد چرا که بسته به نوع موتور (ساید، توبلار، سنترال)، نوع تیغهها (تک پل، دو پل، سه پل)، جنس تیغهها، ابعاد، میزان تحمل وزن موتور، محل مورد استفاده یا کاربرد آن، نوع برند و حتی نوسانات ارزی همیشه باید برای اطلاع از قیمت دقیق انواع درب کرکرهای با نمایندگیهای معتبر تماس بگیرید.

انواع درب کرکرهای پارکینگ

اما معمولا قیمت کرکره برقی در انواع برندها از 2 میلیون تومان به بالا برای قطعات و تجهیزات (کیت یا ست کامل بجز موتور و تیغهها)، از 250 هزار تومان تا 4 میلیون و 200 هزار تومان قیمت موتور برحسب نوع توبولار یا ساید و تحمل وزن موتور و نوع برند، قیمت تیغهی انواع درب کرکرهای برای انواع مکانها در جنس آلومینیومی برای هر متر مربع از 10 هزار تومان تا 16 هزار تومان متغیر است. در جنس گالوانیزه نیز بین 8 تا 10 هزار تومان برای هر متر مربع خواهد بود.

توجه داشته باشید که انواع درب کرکرهای برحسب نوع دستی و برقی و برند و مکان کاربرد مختلف بوده که در این مقاله به انواع آن اشاره کردیم و بسته به هدف و انتظاری که از آنها دارید میتوانید نوع مناسب را انتخاب کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 3.8]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *