تعمیر اجزای کرکره برقی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]تعمیر اجزای کرکره برقی چنانچه با در اختیار داشتن دانش فنی کافی اولیه همراه باشد به راحتی امکان پذیر بوده و احتمال بروز اشکالات بعدی را گرفته و هزینه­‌های تعمیر را به شدت کاهش می­دهد اما چنانچه این اشکالات پیچیده باشند قطعا نیاز به تعمیرکار فنی و تخصصی حرفه‌­ای و مجرب خواهید شد تا مشکل شما را رفع کند. در این مطلب با رایج­‌ترین مشکلات آشنا خواهید شد.[/vc_column_text][vc_column_text]

تعمیر اجزای کرکره برقی نیازمند تیمی تخصصی و حرفه­ای

تعمیر اجزای کرکره برقی امری کاملا حرفه­ای و تخصصی است که به هیچ وجه شما به عنوان یک فرد خریدار و بدون تجربه و مهارت کافی قادر نخواهید بود که به تعمیر آن بپردازید چرا که تعمیر اجزای کرکره برقی به دلیل تنوع و پیچیدگی ساختار کاری کاملا مشکل و تخصصی است.

معمولا تعمیر اجزای کرکره برقی شامل خرابی یا مشکل فنی جزئی در موتور، برد، تیغه­ها، شفت، رسیور، فتوسل و غیره باشد که ابتدا تعمیرکاران ما باید محل خرابی و مشکل را به طور کامل شناسایی کنند و پس از اطمینان یافتن از محل خرابی در حد امکان نسبت به تعمیر آن تلاش کنند در غیر این صورت آن را تعویض کنند. در واقع کسی که کار تعمیر اجزای کرکره برقی را انجام می­دهد نه تنها با مسائل فنی و تخصصی هر قطعه آشناست با مدار سیم کشی آن نیز آشنایی دارد و خرابی یا اتصال برقی را هم می­تواند به خوبی شناسایی کند.

در این بخش قصد داریم به بررسی انواع خرابی­ها و مشکلاتی که ممکن است برای هر کرکره برقی رخ دهد بپردازیم تا با علت ایجاد هر خرابی به طور کامل آشنا شوید. در ضمن دقت داشته باشید قیمت نهایی تعمیر بستگی به عوامل زیادی دارد که برخی از مهم­ترین آنها عبارتند از: نوع شرکت خدماتی، میزان و نوع خرابی یا مشکل، نوع برند کرکره برقی و حتی نرخ تورم. لذا ذکر قیمت تعمیر اجزای کرکره برقی کار چندان دقیقی نیست و تنها پس از تعمیر مشخص می­شود.

توجه داشته باشید که اگر می­خواهید کرکره برقی شما در صورت خرابی مثل روز اول خود کار کند هم سریعا برای تعمیر اجزای کرکره برقی اقدام کنید و تعمیر آن را به دست افراد کاردان و متخصص بسپارید.[/vc_column_text][vc_column_text]تعمیر اجزای کرکره برقی نیازمند دانش تخصصی [/vc_column_text][vc_column_text]

10- موتور کرکره برقی دچار مشکل شده اما باز هم کرکره پایین آمد

در سیستم­های جدید کرکره برقی قطعه­ای به نام ترمز ایمن تعبیه شده تا در صورتی که متوجه خرابی یا بروز اشکال در موتور کرکره برقی شدید اجازه­ی باز شدن یا سقوط ناگهانی کرکره برقی را ندهد اگر چنین اتفاقی را مشاهده کردید باید برای تعمیر اجزای کرکره برقی به سراغ قطعه­ی ترمز ایمن رفت.

11- بالا و پایین رفتن کرکره برقی صدای زیادی تولید می­کند

تولید صدای زیاد کرکره­ها مربوط به مدل­های قدیمی دستی بود که صدای آن را حتی همسایه­ها هم می­شنیدند اما امروزه کرکره برقی اینطور نیست و صدای بسیار کمی تولید می­کند. چنانچه مشاهده کردید صدای زیادی از باز و بسته شدن آن تولید می­شود اولین احتمال را به روغن کاری نشدن قطعات آن بدهید. برای تعمیر اجزای کرکره برقی در این حالت با کمک روغن تعمیر، ابتدا پوشش سایبان را بردارید و سپس اقدام به روغن کاری شفت، ریل و غلاف و بخش موتور نمایید. چنانچه باز هم مشکل رفع نشد برای تعمیر اجزای کرکره برقی و عیب یابی فنی و تخصصی از کارشناسان ما کمک بگیرید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

انواع مشکلات و تعمیر اجزای کرکره برقی

در این بخش به مشکلات رایجی می­پردازیم که در کرکره برقی رخ می­دهد و دیر یا زود در اثر استفاده­ی مکرر، در یک یا چند مورد، نیاز به تعمیر اجزای کرکره برقی نیاز خواهد شد. مشکلات و عیب­های بوجود آمده شامل موارد زیر هستند که ممکن است یک بخش چندین مشکل مجزا پیدا کند:

1- بر هم خوردن میزان باز و بسته شدن تیغه­ها:

یکی از مشکلات رایجی که در اثر نصب غیر حرفه­ای یا کار کردن زیاد کرکره برقی بوجود می­آید این است که مشاهده می­کنید تیغه­های کرکره برقی به خوبی باز و بسته نمی­شوند یا بالا و پایین رفتن آنها اصلا خوب نیست و حتی نحوه­ی باز و بسته شدن آنها نیز به نرمی و راحتی شکل نمی­گیرد. در این شرایط تعمیرکاران حرفه­ای ما برای تعمیر اجزای کرکره برقی ابتدا به سراغ تیغه­ها می­روند و تراز و تنظیم بودن آنها را چک می­کنند چرا که محتمل­ترین حالت این است که تیغه­ها خوب تنظیم نشده­اند.

در این شیوه برای تعمیر اجزای کرکره برقی از عمل رگلاژ و به کمک آچار استفاده می­کنند که به این کار تنظیم از نوع میکروسوئیچ گفته می­شود. رگلاژ کرکره برقی است که تعیین می­کند تیغه­ها تا چه باز و تا چه بسته شوند و باز شدن آنها و یا بسته شدن بیش از حد و یا کمتر از حد نرمال نباشد و در حین انجام شدن آن فشار به موتور و تیغه­ها نیاید.

2- درب کرکره برقی باز نمی­شود!

در این مواقع اگر با زدن ریموت مشاهده کردید که درب باز نمی­شود استرس نگیرید و احتمال خرابی­های سنگین ندهید شاید یک مورد بسیار ساده این اتفاق را رقم زده است مثل باتری ریموت! بله برخی مواقع مشکل از جایی است که حتی فکرش را هم نمی­کنیم و عیب و ایرادات اساسی روی وسیله­ی شما گذاشته می­شود. در چنین مواقعی چند کار ساده می­توانید انجام دهید تا به سادگی هر چه تمام­تر تعمیر اجزای کرکره برقی انجام شده باشد:

  • اگر فرستنده­ی دیگری دارید از آن برای باز و بسته کردن کمک بگیرید
  • باتری پشت فرستنده را تعویض کنید که ممکن درب آن معمولی باشد و یا با پیچ محکم شده باشد

اگر مشکل شما حل شد می­توانید یک نفس راحت بکشید.

3- تشخیص اشیاء مختل شده

در کرکره­ برقی نسل جدید دو سنسور چشمی کوچک برای ایمنی بیشتر قرار داده شده که این سنسور دائما اشعه مادون قرمز بی خطری را ساطع می­کند که یکی از آنها نقش گیرنده و دیگری فرستنده را دارد و اگر چیزی بین این دو قرار بگیرد مانع از بسته شدن درب می­شود و این امر برای مسیرهای پر تردد مثل پارکینگ ساختمان­ها و آپارتمان­ها بسیار ضروری است. چنانچه مشاهده کردید با قرارگیری یک ماشین یا فرد کرکره برقی همچنان بسته می­شود اولین احتمال کارشناسان فنی باید خرابی سنسور یا چشمی کرکره برقی باشد.

برای تعمیر اجزای کرکره برقی در این حالت ابتدا باید مطمئن شوید چشمی کثیف نشده باشد به همین دلیل ابتدا با یک پارچه­ای نرم و مقداری مرطوب و با حرکت آرام دست چشمی را تمیز کنید اگر باز هم مشکل رفع نشد احتمال منحرف شدن چشمی را بدهید. تعمیر اجزای کرکره برقی در این حالت نیز باید تراز کردن و قرارگیری چشمی در وسط یا مرکز درست خواهد شد تا زاویه گیری مناسبی داشته باشد و هر چیزی را مانع تشخیص ندهد.[/vc_column_text][vc_column_text]

تعمیر اجزای کرکره برقی در برخی موارد در گرو رسیدگی به ساده¬ترین فاکتورهاست

[/vc_column_text][vc_column_text]

4- درب کرکره برقی هنگام باز و بسته شدن صدای ساییدگی می­دهد یا از محور خارج شده

یکی دیگر از انواع مشکلاتی که نیاز به تعمیر اجزای کرکره برقی را ضروری می­سازد موقعی است که درب کرکره برقی هنگام باز و بسته شدن به نظر می­رسد که از محور طبیعی خود خارج شده است و یا هنگام بالا و پایین رفتن انگار صدای ساییدگی در نقطه­ای خاص به گوش برسد. تعمیر اجزای کرکره برقی در این شرایط به چند روش صورت می­گیرد:

  • فلزی که تیغه­ها به دور آن می­پیچند از حالت تراز خارج شده که باید تراز شوند
  • شکافی بین ریل و غلتک ایجاد شده است که باید ترمیم شود
  • ریل به سمت داخل خم شده است که با چند ضربه پتک پلاستیکی باید به جای خود برگردد

پس از اینکه این کارها را انجام دهید قبل از اینکه دوباره پیچ­ها را سفت کنید با وسیله­ای کاملا صاف که نسبت به تراز بودن آن اطمینان دارید نسبت به تراز بودن کل کرکره برقی اطمینان حاصل کنید چرا که دوباره به تیغه­ها فشار آورده و آنها را خم کرده و یا از تراز خارج می­کند. در صورتی که تعمیر اجزای کرکره برقی با این شیوه­ها رفع نشد کارشناسان فنی و مجرب ما آماده­ی خدمات رسانی فوری هستند.

5- فرستنده­ی کرکره برقی درست کار نمی­کند

در صورتی که با مشکل کار نکردن فرستنده مواجه شده­اید ابتدا برد را چک کنید، هر فرستنده برد خاصی دارد که در خارج از آن عمل نخواهد کرد. چنانچه از نزدیک هم باز عمل نمی­کند شاید مشکل از آنتن بخش موتور کرکره برقی باشد! لذا از مسدود نبودن مسیر آنتن موتور کرکره برقی توسط شئ خاص اطمینان حاصل کنید. شاید هم هنگام تعمیر اجزای کرکره برقی، آنتن موتور، متوجه شوید که آنتن آسیب دیده که در این صورت کارشناسان فنی ما آنتن را تعویض خواهند کرد.

تعمیر اجزای کرکره برقی نیازمند رسیدگی فوری است[/vc_column_text][vc_column_text]

6- درب کرکره برقی بدون فشردن هیچ دکمه­ای باز و بسته می­شود

در این موارد احتمال خیلی زیاد مشکل از فرستنده­ی کرکره برقی است. ابتدا برای تعمیر اجزای کرکره برقی، در اینجا فرستنده، مطمئن شوید که دکمه­ی آن گیر نکرده باشد چرا که در این شرایط قاطی خواهد کرد. در درجه بعدی شاید مشکل از فرکانس فرستنده باشد! یعنی اگر همسایه­ی شما نیز کرکره برقی داشته باشد و فرکانس هر دو فرستنده­­ی شما مشابه باشد با یکدیگر تداخل کرده و هر کدام از شما که فرستنده را فشار دهید روی درب دیگری هم اثر خواهد گذاشت در چنین شرایطی باید فرکانس فرستنده­ی خود را تغییر دهید.

در صورتی که با تعمیر اجزای کرکره برقی در این مورد فرستنده، باز هم مشکل پایدار بود از تکنسین­های حرفه­ای ما بخواهید برنامه ریزی فرستنده را مجددا برای شما انجام دهند.

7- درب کرکره برقی درست باز نمی­شود

برخی مواقع افراد تماس می­گیرند و عنوان می­کنند که وقتی دکمه­ی فرستنده را فشار می­دهند درب کرکره برقی تا نیمه باز می­شود و دوباره به بالا برمی­گردد مشکل از کجاست؟ در این مواقع برای تعمیر اجزای کرکره برقی که مرتبط با این مشکل هستند قطعه­­ی چشمی را پیشنهاد می­کنیم. می­دانید که هر جسمی در مسیر فرستنده و گیرنده­ی چشمی باشد اختلال در امواج حاصل از آن سبب باز شدن مجدد درب کرکره برقی و بسته نشدن کامل آن می­شود. پس مطمئن باشید هیچ چیزی حتی کوچک­ترین وسیله­ای در جلوی آن نباشد یا سنسور چشمی کثیف نشده باشد. همیشه هم تعمیر اجزای کرکره برقی حاد و پیچیده نیست.

تعمیر اجزای کرکره برقی اگر به موقع انجام نشود چالش¬های جدی ایجاد میکند[/vc_column_text][vc_column_text]

8- درب کرکره برقی به یکباره محکم به زمین خورد و دیگر بالا نمی‌­رود!!

در بالا و پایین رفتن درب کرکره برقی دو پیچ فنر یا کاسه­ی فنر نقش عمده دارند که اگر هر یک از آنها بشکند هر چقدر هم که موتور از نوع ساید باشد یا قدرتمند باشد نمی­تواند درب با وزن سنگین کرکره برقی را به سمت بالا بکشد اگر هم بتواند فشار زیادی را متحمل می­شود و احتمال خرابی موتور هم بوجود خواهد آمد پس فورا با کارشناسان فنی ما تماس بگیرید.

در ابتدا احتمال را روی یک یا دو پیچ فنر گذاشته و برای تعمیر اجزای کرکره برقی مسئول این رخداد به سراغ آنها خواهند رفت و آن را نوع سالم و قدرتمند مشابه خود جایگزین خواهند کرد. چنانچه کماکان مشکل به نحو دیگری ادامه پیدا کند و مشکل از جای دیگری در کنار شکسته شدن پیچ فنرها هم باشد احتمال خرابی یا ضعیف شدن موتور وجود دارد. در این شرایط کارشناسان و تکنسین ما برای تعمیر اجزای کرکره برقی به سراغ تعمیر یا جایگزینی موتور خواهند رفت.

9- دکمه‌­ی فرستنده را فشار می­­دهید صدای موتور هم می­‌آید اما درب هیچ حرکتی نمی­کند

برای رفع و تعمیر اجزای کرکره برقی در چنین مواردی باید احتمال بدهید که سوئیچ قطع برق به صورت تصادفی و یا اشتباهی فعال شده باشد. سوئیچ قطع برق قطعه­ای از کرکره برقی محسوب می­شود که وقتی فعال می­شود به شکل یک بند یا کلید، امکان کار کردن ریموت روی موتور کرکره برقی از بین رفته و فقط دستی کار خواهد کرد. در چنین شرایطی باید دوباره کلید سوئیچ قطع برق را دوباره فشار دهید و سپس فرستنده را چک کنید. در صورتی که باز هم مشکل حل نشد احتمالا برای تعمیر اجزای کرکره برقی باید به سراغ موتور آن بروید که شاید در مدار برق آن و انتقال قدرت مشکلی رخ داده است.

تعمیر اجزای کرکره برقی در هر نوعی نیازمند بررسی فنی است[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]توجه داشته باشید که خرید و نصب کرکره برقی هزینه­ی زیادی برای شما خواهد داشت و استفاده از آن به مدت طولانی بسیار که مشکل زیادی ایجاد نکند بسیار حائز اهمیت است چرا که خرابی چند روزه­ی آن تا زمان عیب یابی و تعمیر اجزای کرکره برقی قطعا می­تواند مشکلات و چالش­های شدیدی را ایجاد کند به همین دلیل هنگام خرید سعی کنید از برندهای معروف استفاده کنید و هم اینکه نصاب آن کاملا فردی حرفه­ای و مجرب باشد و کار با آن را به صورت کامل برای شما آموزش دهد.

برخی از عیب­های پیش آمده بسیار جزئی هستند و نیاز به تعمیر اجزای کرکره برقی به صورت فنی و تخصصی نیست پس هر چه سریع­تر عیب را رفع کنید چرا که سیستم کرکره برقی به صورت پیوسته و یکپارچه است و اشکال در یک قطعه در بقیه نیز اختلال ایجاد می­کند و می­تواند خرابی­های بیشتری را به بار آورد.

در پایان توصیه میکنیم برای تعمیر اجزای کرکره برقی در سطح ابتدایی، آموزش­های اولیه را از نصاب و دفترچه راهنما دریافت کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *