تعمیر درب بازکن و جک بازکن

تعمیر درب بازکن و جک بازکن

تعمیر درب بازکن و جک بازکن ، جک بازکن برای باز و بسته کردن انواع درب­ها در محیط­های مختلف مورد استفاده قرار می­گیرد، استفاده از آن در طی زمان ممکن است سبب فرسایش قطعات و یا از بین رفتن قطعات در اثر شرایط بدِ جوّی باشد که در نهایت سبب می­شوند جک بازکن خراب شود. با توجه به نیاز به تعمیر درب بازکن و جک بازکن، در این مطلب به بررسی راهکارهایی برای مشکلات متداولی که اتفاق می­افتد، می­پردازیم.

شناخت جک و لزوم تعمیر جک بازکن

جک بازکن یا همان سیستم بازشونده­ی بازویی به شکل دو عدد بازو بوده که بر روی انواع درب­ها نصب و سبب باز شدن آن به صورت اتوماتیک می­شود و ممکن است گاهی نیاز به تعمیر جک بازکن پیدا کنید. افراد مختلف برای افزایش سطح آسایش و رفاه خود از این جک­ها استفاده می­کنند که به دو شکل پارکینگی و بازویی در بازار موجود است. جک پارکینگی معمولا بر روی درب­های لولایی قرار می­گیرد و با استفاده از کنترل، افراد مختلف می­توانند درب را باز و یا بسته کنند اما جک بازویی بر روی درب­های حیاط و یا پارکینگ قرار گرفته و برای باز کردن درب، دیگر نیازی نیست که از ماشین خارج شوند و با فشردن دکمه­ی ریموت آن، درب باز می­گردد.

جک­های لولایی به دو دسته تقسیم می­شوند: 1- الکترومکانیکی برای درب­های سبک و تردد پایین مورد استفاده قرار می­گیرد و کار آن به واسطه­ی نیروی مکانیکی و چرخ دنده است 2- هیدرولیکی که برای درب­های سنگین و تردد بالا مورد استفاده قرار می­گیرد و کار آن به واسطه­ی فشار روغن انجام می­پذیرد.

جک­های پارکینگی طبق کارکرد به 3 دسته تقسیم بندی می­شود: 1- پنوماتیک که بر اساس نیروی باد حرکت می­کند و تقریبا استفاده از آنها منسوخ شده است 2- الکترومکانیک که بر اساس برق 220 ولت کار می­کند 3- هیدرولیکی که با روغن کار می­کند و برای درب­های بسیار بزرگ و سنگین کاربرد دارد.

تمامی جک­های معرفی شده ممکن است در اثر تغییرات آب و هوایی، استفاده­ی نادرست، از بین رفتن قطعات و… نیاز به تعمیر پیدا کنند. در این مطلب قصد داریم تا راهکارهایی را برای تعمیر جک بازکن بیان کنیم تا در صورت امکان بتوانید آن را رفع کنید، اما بهتر است بدانید که ممکن است آسیب جدی به جک وارد شده باشد و تعمیر جک بازکن را نتوانید خودتان انجام دهید که در این صورت باید با مراکز ارائه دهنده­ی خدمات جک برقی و از نیروهای متخصص و مجرب کمک بگیرید.

قطعات تشکیل دهنده¬ی درب برقی در صورت نیاز به تعمیر جک بازکن

قطعات تشکیل دهنده¬ی درب برقی در صورت نیاز به تعمیر جک بازکن

راهکارهایی جهت تعمیر جک بازکن

کاربرد اصلی جک­ها برای باز و بسته شدن انواع درب­های مختلف است و بر اساس برند آن ممکن است تغییراتی در ساختار جک بازکن داشته باشند که تعمیر جک بازکن نیز اندکی با یکدیگر تفاوت داشته باشد. دو سرعته بودن، زاویه­ی باز شدن درب، میزان ولتاژ مصرفی، جنس متفاوت چرخ دنده­ها، نوع خلاص کن­ها، پشتیبانی از باتری بک آپ، هوشمند بودن آن، خروجی با قابلیت نصب قفل برقی، دارا بودن میکروسوئیچ، داشتن تایمر برای بستن درب از جمله مواردی است که باعث ایجاد تفاوت در تعمیر جک بازکن می­شود. حال می­خواهیم به بررسی راهکارهای مربوط به تعمیر جک بازکن بپردازیم:

  • اگر چراغ ریموت کمرنگ­تر از قبل باشد یا خاموش شود، برای تعمیر جک بازکن در این حالت باید ریموت آن را بررسی کنید، احتمالا نیاز به تعویض باتری ریموت خواهید داشت و با تعویض باتری مشکل حل می­شود.
  • اگر با تعویض باتری مشکل رفع نشد، برای تعمیر جک بازکن، باید به صدای دستگاه مرکزی از نزدیک گوش کنید، با این کار می­توانید مطمئن شوید که ریموت و فیوز دستگاه هر دو سالم هستند و دستگاه مرکزی نیز سالم است اما اگر صدایی نشنیدید بهتر است اول از سالم بودن فیوز مطمئن شوید و شاید نیاز باشد که فیوز را تعویض کنید و اگر مشکل از فیوز باشد، دستگاه شروع به کار می­کند. اگر با تعویض فیوز مشکل همچنان وجود داشت، ایراد مربوط به برد مدار یا سیم­های ورودی و خروجی متصل به برد بوده و در این صورت باید برای تعمیر جک بازکن از یک کارشناس به منظور رفع عیب آن کمک بگیرید.
  • ممکن است در هنگام مشکل، درب باز و بسته نشود و یا باز شود و دیگر بسته نشود برای تعمیر جک بازکن در این مورد باید چشمی و جک را بررسی کنید، بدین صورت که اگر درب باز شد، اما بسته نشد، مشکل مربوط به چشمی است اما اگر باز و بسته شدن درب انجام نشد، مشکل مربوط به بازویی جک است.
  • اگر درب باز شد و بسته نشد، مشکل در چشمی است که برای تعمیر جک بازکن باید چشمی را چک کنید که چه چیزی مانع از بسته شدن درب می­شود، ابتدا باید از تراز بودن و صاف بودن چشمی اطمینان حاصل کنید سپس تمیز بودن چشمی را بررسی نمایید زیرا هر چیزی که مانع از رسیدن مادون قرمز به گیرنده شود، سبب اختلال در عملکرد جک می­شود. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که ممکن است نور خورشید به صورت مستقیم به چشمی بتابد و همین امر سبب اختلال شود و برای رفع این مورد باید سایبان مناسب برای چشمی در نظر بگیرید تا این مشکل نیز رفع شود.
  • اگر هنگام باز و بسته شدن درب­ برقی، درها به هم گیر کنند، برای تعمیر درب بازکن ابتدا باید روان کاری لولاها را انجام دهید که درها بتوانند حرکات یکنواختی داشته باشند سپس باید به تنظیم قدرت جک­ها و تنظیم زمانی آن بپردازید. توجه داشته باشید که درب­های برقی به صورت جداگانه هر کدام دارای یک جک هستند که با اختلاف زمانی نسبت به یکدیگر بسته می­شوند اگر به صورت همزمان و یا کندتر از حالت تنظیمی کار خود را انجام دهند، سبب می­شود که در هنگام بسته شدن به همدیگر گیر کنند که ممکن است در اثر عواملی مانند اصطکاک لولا و یا شرایط بد جوّی اینطور قرار گرفته باشند.
  • اگر ریموت خود را گم کرده­اید و یا آن را به سرقت برده­اند، برای تعمیر جک بازکن باید سریعا ریموت را غیرفعال کنید. غیرفعال کردن ریموت با کددهی مجدد و ریست کردن دستگاه مقدور است که متخصصین تعمیر جک بازکن قادر به انجام آن هستند. توجه نمایید که این کار را باید در اسرع وقت انجام دهید چرا که سارقین به راحتی می­توانند وارد منزلتان شوند. اگر به هر دلیلی ریموت در دسترستان نبود یا برق قطع شده بود، باید برای باز کردن درب از کلید خلاص کن استفاده کنید، این کلید مانند یک آچار است و در دستگاه­های مختلف، شکل­های متفاوتی دارد و بدین شکل چرخ دنده­ی موتور از جایگاه خود خارج شده و در نتیجه می­توانید درب را باز و یا بسته کنید.

اگر فلاش درب برقی از کار افتاد برای تعمیر جک بازکن پارکینگ باید از یک لامپ با وات مشابه کمک بگیرید و آن را تعویض کنید، اگر لامپی با توان بالاتر استفاده کنید، دستگاهتان دچار آسیب می­شود. پس از تعویض لامپ دقت نمایید که درپوش در جای خود محکم باشد در غیر اینصورت ممکن است آب به داخل آن نفوذ کرده و دوباره برایتان دردسرساز شود، بعد از انجام این کار اگر فلاشر شما دوباره کار نکرد، ایراد مربوط به سیم کشی بوده که برای تعمیر جک بازکن باید از یک متخصص کمک بگیرید.

تعمیر جک بازکن در صورت گم شدن ریموت برای باز و بسته کردن درب

تعمیر جک بازکن در صورت گم شدن ریموت برای باز و بسته کردن درب

وجود ایراداتی از قبیل موارد ذکر شده را ممکن است خودتان بتوانید با مطالعه­ی موارد ذکر شده، به راحتی آن را رفع کنید، اما اگر مشکل اساسی وجود دارد بهتر است با مراکز تعمیر جک بازکن تماس گرفته و مشکل ایجاد شده را بازگو کنید تا بتوانند مشاوره­ی تخصصی­تری را در این زمینه به شما ارائه کنند و در صورت نیاز نیروی متخصص را برای رفع آن در محل اعزام نمایند. همچنین دقت داشته باشید که در هنگام بروز مشکل، دفترچه­ی راهنمای جک برقی را مطالعه کنید چرا که ممکن است مواردی را برای رفع این مشکلات به صورت تخصصی­تر ذکر کرده باشد. در انتها نیز دقت کنید که کارت گارانتی را در جای امنی قرار دهید تا در صورت بروز مشکلات فنی برای تعمیر جک بازکن بتوانید از خدمات گارانتی استفاده نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.