موارد خرابی¬های جک درب اتوماتی

در برخی موارد خرابی¬های جک درب اتوماتیک نیاز به دخالت نیروی متخصص دارد


[vc_row][vc_column][vc_column_text]در این قسمت قصد داریم لیستی از خرابی­های جک درب اتوماتیک را معرفی کنیم که رایج­ترین و مهم­ترین مسائل و مشکلاتی هستند که برای این قطعات پیش می­آید و اولین کار، عیب یابی صحیح آنهاست تا در صورت بروز مشکل در سطح ابتدایی نسبت به رفع آن اقدام کنید در غیر این صورت از تعمیرکار حرفه­ای کمک بگیرید.

خرابی­های جک درب اتوماتیک و راهکارهای تعمیری

خرابی­های جک درب اتوماتیک در هر حالت و هر زمانی ممکن است رخ دهند و حتما نباید مشکل حادی وجود داشته باشد که نیاز به تماس با نصاب­ها و تعمیرکاران حرفه­ای و متخصص داشته باشید. برخی مواقع خرابی­های جک درب اتوماتیک پیش پا افتاده بوده و نیازی به دانش فنی و تخصصی بالایی نیست و کافی است عیب یابی درستی انجام دهید تا به راحتی بتوانید مشکل را بدون هیچ زحمتی حل کنید. و در برخی مواقع نیز مشکلات پیچیده و نیاز به دانش تخصصی است که در این مواقع حتما توصیه می­کنیم از تعمیرکاران حرفه­ای کمک بخواهید.

پس اولین موردی که باید هنگام رخداد خرابی­های جک درب اتوماتیک انجام دهید عیب یابی صحیح است، عیب یابی صحیح باعث می­شود متوجه شوید ایراد دقیقا از کجاست و براساس نوع و شدت خودتان یا تعمیرکار حرفه­ای برای تعمیرات اقدام کنید.[/vc_column_text][vc_column_text]

خرابی¬های جک درب اتوماتیک
خرابی¬های جک درب اتوماتیک و عیب یابی صحیح

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

انواع خرابی­های جک درب اتوماتیک

خرابی­های جک درب اتوماتیک انواع مختلفی دارند و همانطور که گفته شد در هر زمانی ممکن است رخ دهند که رایج­ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

 • بسته نشدن درب:

یکی از خرابی­های جک درب اتوماتیک این است که درب را باز می­کند ولی نمی­بندد که اولین احتمالی که باید بدهید مربوط به قطعه­ی فتوسل یا چشم ایمنی است پس چک کنید که هیچ عامل خارجی بین دو فتوسل نباشد مثل برگ درخت و حتی کاغذ و غیره. اگر چنین چیزی نبود سیم کشی این قطعه را چک کنید که آسیب ندیده باشد.

 • عدم کارکرد ریموت:

برخی مواقع خرابی­های جک درب اتوماتیک ناشی از کارکرد ایراد دار ریموت است که اگر دکمه­ی ریموت را می­زنید ولی چراغ آن روشن نمی­شود یا نور ضعیفی دارد ابتدا به فکر تعویض باتری باشید. اما اگر همه­ی ریموت­ها کار نمی­کنند و چراغ ریموت موقع فشار دادن دکمه روشن می­شود ولی واکنشی از دستگاه و جک درب اتوماتیک مشاهده نمی­کنید، در این شرایط حتما از متخصص بخواهید تا خرابی­های جک درب اتوماتیک و دستگاه را بررسی کند.

 • جک اتوماتیک حرکت نمی­کند

برخی مواقع ریموت را فشار می­دهید، چراغ روشن می­شود و حتی صدای موتور را هم می­شنوید ولی جک درب اتوماتیک حرکت نمی­کند. یکی از خرابی­های جک درب اتوماتیک از نوع رایجی است که اولین راهکار حل مشکل این است که جک برقی خلاص نشده باشد و اگر قفل بود و این مشکل بوجود آمده یا بعد از قفل کردن همچنان چنین مشکلی را داشتید قطعا قطعه­ی مکانیکی داخل جک خراب شده و نیاز به تعمیرکار حرفه­ای دارید.

 • جک درب اتوماتیک صدا می­کند

نسل جدید مداری که برای جک درب اتوماتیک تعبیه شده آنها را دو سرعته کرده یعنی وقتی به انتهای محور حرکتی خود نزدیک می­شوند ترمز می­کنند که هنگام نصب در حالت تراز شده و استاندارد قرار می­گیرند. یکی از خرابی­های جک درب اتوماتیک که نسبتا شایع هم هست صدا کردن درب و جک هنگام باز و بسته شدن و کار کردن است که معمولا بعد از اینکه وسیله­­ی نقلیه­ای با درب برخورد داشته باشد یا لولای درب اصطکاک پیدا کند و یا قطعه­ی فرمان در جک آسیب دیده باشد این مشکل رخ می­دهد که فقط باید از تعمیرکار ماهر کمک بگیرید.

 • خرابی دستگاه مرکزی یا فیوز:

اگر مطمئن هستید ریموت شما سالم است، وقتی دکمه­ی آن را فشار می­دهید باید صدای رله­ی مربوط به دستگاه مرکزی را بشنوید ولی اگر چنین صدایی را متوجه نمی­شوید در این صورت خرابی­های جک درب اتوماتیک یا بخاطر فیوز است و یا بخاطر اینکه برد مدار یا سیم­های ورودی به آن مشکل پیدا کرده­ است.[/vc_column_text][vc_column_text]

خرابی¬های جک درب اتوماتیک
خرابی¬های جک درب اتوماتیک را جدی بگیرید

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 • درب باز یا بسته نمی­شود

یکی از خرابی­های جک درب اتوماتیک این است که درب نه باز می­شود و نه بسته می­شود در چنین حالتی ایراد از داخل جک بازویی است که در چنین حالتی یا باید آن را تعویض کنید و یا اینکه نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

 • موتور داخل جک درب اتوماتیک از کار افتاده است

یکی از خرابی­های جک درب اتوماتیک این است که موتور اصلا کار نمی­کند در چنین وضعیتی یا یکی از سیم­ها قطع شده و یا اتصالی پیدا کرده است، یا برد موتور خراب شده و یا اینکه ضربه دیده و باید در هر صورت تعمیر شود.

 • صدای بلندی از موتور به گوش می­رسد

یکی دیگر از انواع خرابی­های جک درب اتوماتیک به گوش رسیدن صدای بلند هنگام کارکرد است که برای مواقعی بیشتر شاهد رخ دادن آن هستیم که یا بلبرینگ خشک شده، فرم اولیه و استاندارد خود را از دست داده، بدنه و استاتور با همدیگر برخورد دارند و همین اصطکاک صدای بلند را ایجاد می­کند، پیچ بدنه شل شده و یا اینکه روتور از جای خود درآمده و تراز نیست. در چنین شرایطی به دلیل فنی بودن حتما به تعمیرکار نیاز دارید.

 • لنگه­ های درب موقع باز و بسته شدن با هم برخورد داشته و به هم گیر می­کنند

در حالت عادی اختلاف زمانی برای حرکت هر یک از لنگه­های درب در نظر گرفته می­شود ولی در اثر گذشت زمان که اصطکاک لولاها افزایش پیدا می­کند و یا قرارگیری در شرایط بد جوّی، هنگام باز و بسته شدن شاهد برخورد لنگه­ی درب­ها خواهیم بود که یکی از خرابی­های جک درب اتوماتیک است که پس از روغن کاری لولاها، حتما باید قدرت جک تنظیم شده و مجددا زمان بندی را تعیین کرد.

 • درب تا انتها حرکت می­کند ولی خاموش شدن موتور اتفاق نمی­افتد

از جمله خرابی­های جک درب اتوماتیک که ناشی از غیر فعال باقی ماندن مگنتی است که در قسمت انتهای ریل قرار گرفته است. در چنین مواردی اول چک کنید که مگنت در قسمت ابتدایی و انتهایی دنده­ی شانه­ای وصل است یا خیر و هم اینکه در جای درست خود قرار گرفته باشد.

 • موتور درب اتوماتیک حرکت درجا دارد

در صورتی که دستگاه خلاص نباشد و این اتفاق رخ دهد قطعا بخاطر خورد شدن گیربکس است. معمولا وقتی هر از چندگاهی به سرویس جک درب اتوماتیک نپردازید و با بی احتیاطی با آن رفتار شود این مشکل رخ می­دهد که از جمله خرابی­های جک درب اتوماتیک از نوع نه چندان رایج است.

در این مطلب سعی کردیم 11 مورد از رایج­ترین موارد خرابی جک درب اتوماتیک را بازگو کنیم که در برخی موارد خرابی به گونه­ای است که بدون داشتن دانش فنی خاص قادر به رفع آن هستید و در برخی موارد نیز به کمک یک تعمیرکار حرفه­ای نیاز دارید در هر صورت نسبت به خرابی­های جک درب اتوماتیک بی تفاوت نبوده و ابتدا عیب یابی صحیحی انجام دهید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *